Релеф
Западната част на Австралия е платовидна, средната част e равнинна, а източната - планинска. Най-високият и връх е Косцюшко (2228 m), разположен в Австралийските Алпи. Голямата вододелна планина се състои от множество високи плата и ниски планини и се простира до източната част на Австралия. Защитава безводната централна част на страната от дъждоносните облаци, които се носят от Тихия океан. През зимата високите върхове се покриват със сняг и са удобни за ски. В Австралия има изключително много пустини — голямата пустина Виктория, Голямата пясъчна пустиня, пустинята Гибсън, пустинята Танами, пустинята Симпсън. Всички те са разположени в западната и централна част на Австралия.
Средната надморска височина на Австралия е 340м. Почти 9/10 от площта на континента представлява обширни и заравнени области. Планините са средно високи със заоблени била и стръмни склонове. Няма действащи вулкани.
Скалите са разнообразни по състав и образуват голямата Австралийска платформа, разположена в западните и средните части, затова няма силни земетресения. В североизточната част се намира Големия бариерен риф.
Според особеностите на релефа Австралия се дели на 3 части - Западна-платовидна, Средна-равнинна и низинна, Източна-платовидна.